האם המלחח פוגע באיכות האוויר הסגור שלכם

בתקופה הזו של השנה מערכות החימום מתחילות לצאת מתרדמת הקיץ שלהן. (מלבד אולי בוורמונט. הנתונים של Michael Blasnik הראו כי תושבי וורמונט הם כמעט האחרונים המתחילים לחמם את בתיהם בתקופת הסתיו). ואז כולם מתחילים לחפש אחר התחליב והשפתון שלהם נגד יובש. מרווחים נראים ברצפות העשויות מעץ קשה ברגע שהיא מתייבשת. בניינים מתחילים להיסדק ולהתנפץ. לאחר מכן המלחלחים יוצאים החוצה. כן, מלחלחים יכולים לסייעעם לחות נמוכה. אולם איזו השפעה עשויה להיות להם על איכות האוויר שבמקום סגור?

מדוע אוויר במקום סגור מתייבש בתקופת החורף?
כבר היינו במקום הזה קודם. כתבתי על זה בתוך המאמר "מלחלח הינו פלסטר" בשנת 2013. זמן קצר לאחר מכן, יצרן מסוים של מלחלחים התקשר והשאיר לי הודעה קולית מגעילה. לא שמרתי אותה, אולם תמצית ההודעה הייתה, "אינך יודע על מה לעזאזל אתה מדבר. התקשר אליי חזרה כך שאוכל לספר לך." לא התקשרתי אליו חזרה.
אוקי, נעבור על הדברים במהירות.

  • טמפרטורות נמוכות משמע כמות קטנה יותר של אדי מים באוויר.
  • כאשר אוויר חיצוני נכנס לתוך בניין, הוא מתחמם.
  • כאשר אוויר עם כמות קטנה של אדי מים נכנס פנימה ומתחמם, הדבר יכול לגרום בסופו של דבר לכמות נמוכה יחסית של לחות.

הוכחתי זאת בעזרת התרשים הפסיכומטרי שבמאמר על הפלסטר. אין עליו עוררין.
כיצד אוויר קר ויבש זה נכנס לתוך בית? עבור מרבית הבתים, הוא נכנס באמצעות הסתננות. למרבית הבתים יש דליפות. הרבה. כאשר הם דולפים, אוויר מחומם עם כמות מכובדת של לחות עוזב את הבניין. אוויר קר ויבש נכנס פנימה. הלחות פוחתת. התחליב יוצא. המלחלח מופעל. פתרון טוב יותר הוא לצמצם את החדירה באמצעות איטום אוויר.

הטווח האידיאלי ללחות יחסית
זהו החלק המבלבל אנשים רבים. אם תיכנסו לאינטרנט, תוכלו למצוא את כל סוגי ההמלצות לגבי כמות הלחות היחסית (RH) שצריכה להיות בתוך בית. חלקם אומרים 30-50% RH. אחרים, כמו בתרשים להלן, אומרים 40-60%.
תרשים זה מאוד מעניין. הוא מציג חלק מהבעיות המתפתחות כאשר לחות יחסית מגיעה לקצוות בכל אחד  מהם. כמו כן, חשוב לציין שהמיקוד שלו אך ורק על ההשפעות הבריאותיות. וחשוב עוד יותר, תרשים זה מתמקד בלחות היחסית שבמרכז החדר. מה שקורה בקרבת המשטחים יכול להיות שונה מאוד מזה.

 

 
הלחות האידיאלית לתקופת החורף
שוב, אין זה בסיס חדש. מוקדם יותר השנה כתבתי מאמר על הלחות היחסית הטובה ביותר לתקופת החורף. התשובה הקצרה לכך היא שכאשר אתם מסתכלים על טווחי ה- RH המומלצים, ברצונכם לכוון למוצר היוקרתי בתקופת הקיץ (מתחת ל-60%) ולמוצר הזול בתקופת החורף.
במאמר הנקרא בשם "מה שאתם צריכים לדעת על עובש", Joe LstiburekNathan Yost וגם Terry Brennan כתבו, "לעתים נדירות ישנה סיבה לעשות שימוש במלחלח בטווח RH מעל 25%". דבר זה נכון יותר בתנאי אקלים קרים מאשר בתנאי אקלים חמים יותר מהסיבות שהוסברו להלן.
מדוע? מכיוון שאינכם רוצים לצבור קיפאון בתקרה שלכם או עיבוי בחלונות שלכם. עוד בנושא זה כתוב בחלק הבא.

לחות ואיכות אוויר במקום סגור בתקופת החורף
בתקופת החורף, קר בחוץ. בפלורידה, הטמפרטורה יכולה לרדת ל-60 או אפילו ל-50 מעלות פרנהייט. בוורמונט, תפחיתו מאה מעלות. בקנדה, הן יורדות לעתים ל--40°FC. באפשרותכם לכתוב את זה כ- FC מכיוון שבטמפרטורה של -40°, טמפרטורת פרנהייט וצלזיוס שוות. או שבאפשרותכם להגיד ש- FC מציין משהו אחר. בכל מקרה, באמת מאוד קר.
כשקר בחוץ, חלקים מסוימים של מעטפת הבניין יהיו קרים. חלק מאותם חלקים יוכלו אפילו "לראות" את אותו אוויר סגור עם כל אדי המים שלו. נגיד שיש לכם תקרה שבה חלק מהבידוד שלמעלה התקלקל. אותו חלק של התקרה יהיה קר.
אדי מים אוהבים משטחים קרים. הם מתחילים להידבק למקומות קרים. אם כמות מספיק גדולה נדברת, אתם מתחילים להצמיח חומר. כן, זהו עובד בתקרה באיור שלהלן. הבית הזה ממוקם בג'ורג'יה, והעובש צמח בתקופת החורף. מדוע? הלחות הייתה גבוהה מדי והוא מצא את המשטחים הקרים. זה היה רק אחד מהם. (במקרה הזה, בעלי הבית הפעיל סוג שונה של מלחלח: תנורי חלל גז ללא פתחי אוורור.)

באותו הבית, העובש נראה לעין מכיוון שהוא נמצא על התקרה. אולם הוא יכול לצמוח גם במקומות בהם אינכם רואים אותו בקלות. במידה ואתם שומרים על דרגת לחות גבוהה על מנת לחסוך בתחליב ובשפתון נגד ייבוש השפתיים, אתם עשויים להצמיח עובש במספר מקומות נסתרים. הסתכלו מאחורי הריהוט על הקירות החיצוניים שלכם.  העובש יכול להימצא גם בתוך ארונות. או שהוא יכול להימצא במקומות הנסתרים ביותר, בתוך הקירות שלכם.
כמובן, קיימת דרך אחרת שבה מלחלח יכול להצמיח עובש. במידה והוא מחובר למערכת החימום המרכזי, כמו זו שבתמונה לעיל, הוא מרסס מים לתוך האוויר המחומם. אותו אוויר חם ולח עובר דרך הצינורות. היכן ממוקמים הצינורות? במידה והם ממוקמים בחללים ללא אוורור כגון בעליית גג או במרחב זחילה ואם הם אינם מבודדים כראוי – או בכלל – אותו אוויר לח עשוי למצוא את המשטחים הקרים להם הוא משתוקק כל כך. כתוצאה מכך, יתכן ותצמיחו עובש בתוך הצינורות שלכם. הדבר הזה באמת קורה. זה לא דבר היפותטי.

כאשר אתם מסובבים את המלחלח כלפי מעלה בתקופת החורף, יתכן ואתם מצמיחים עובש בביתכם. אינכם באמת רוצים לעשות את זה, נכון?
המלצות ללחות יחסית
המלצות כלליות לטווח אידיאלי של לחות יחסית כולן טובות ונכונות, אולם עליכם להבין מה יכול לקרות אם רמת הלחות שלכם גבוהה מדי. להלן רשימה טובה יותר של המלצות להתמודדות עם לחות נמוכה בתקופת החורף.

  • חדירה (סינון) היא המקור לאוויר יבש במרבית הבתים. איטום אוויר הוא הפתרון.
  • אדי מים אוהבים משטחים קרים. עבור משטחים שנמצאים במגע עם האוויר הסגור שלכם, השתמשו בבידוד ובאיטום אוויר על מנת לשמור אותם חמים יותר. כל זמן שהטמפרטורות של אותם משטחים נשארות מעל לנקודת העיבוי של האוויר הסגור , אינכם אמורים לסבול מבעיית עובש.
  • חפשו אחר חלקים שונים של טווח מוצרים זה בעונות שונות: הדגמים הזולים בעונת החורף ובדגמים היוקרתיים בעונת הקיץ. 
  • במידה והלחות היחסית שלכם במקום סגור מעל 25%, אינכם צריכים לעשות שימוש במלחלח. אם היא מתחת ל-25% RH, אל תלחלחו ליותר מ-35%.

מה שדרבן מאמר זה היה משהו שאמר Joe Lstiburek בשבוע שעבר במסגרת מפגש המומחים. במסגרת הדיון שלו על קירות בתנאי אקלים קרים, הוא אמר, "לחלוטין לא בריא להכניס מלחלח." אם יש לכם בית עם מעטפת בניין טובה (אטום ומבודד היטב), הלחוץ שלכם במקום סגור צריכה להיות טובה ללא צורך לעשות שימוש במלחלח. במידה והמעטפת שלכם אינה טובה, עשו מה שאתם יכולים על מנת לשפר אותו לפני שאתם עושים משהו שעלול להשפיע באופן שלילי על איכות האוויר שלכם במקום הסגור.
אם נרחיב את המטאפורה הקודמת הזו במעט, אם מלחלח משמש כפלסטר, במקרים מסוימים הוא עשוי לשמש פלסטר משומש. הוא עשוי להעניק מראה שהוא משפר את הדברים, אולם יודע איזה סוג של זיהום אתם מחדירים. 

למידע נוסף חייגו 08-9999032 או השאירו פרטים